  • RT0805FRE072R49L
RT0805FRE072R49L
advertisement
Manufacturer No:
RT0805FRE072R49L
HK JDW NO:
898-RT0805FRE072R49L
Datasheet:
RT0805FRE072R49L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.49Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RT0805FRE072R49L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2.49Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm