  • RT0805BRE07210KL
RT0805BRE07210KL
advertisement
Manufacturer No:
RT0805BRE07210KL
HK JDW NO:
898-RT0805BRE07210KL
Datasheet:
RT0805BRE07210KL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 210kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RT0805BRE07210KL
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    210kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Construction
    Rectangular
  • Case Code (Metric)
    0805
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm