  • RT0805BRD07160RL
RT0805BRD07160RL
advertisement
Manufacturer No:
RT0805BRD07160RL
HK JDW NO:
898-RT0805BRD07160RL
Datasheet:
RT0805BRD07160RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 160Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 17488
Step5Bar-code shipping tag
RT0805BRD07160RL
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    160Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    1.25mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm