  • RT0603WRC0736R5L
RT0603WRC0736R5L
advertisement
Manufacturer No:
RT0603WRC0736R5L
HK JDW NO:
898-RT0603WRC0736R5L
Datasheet:
RT0603WRC0736R5L
Description:
RT Series, Thin Film, 36.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RT0603WRC0736R5L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.05%
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    36.5Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm