  • RT0603DRE101K8L
RT0603DRE101K8L
advertisement
Manufacturer No:
RT0603DRE101K8L
HK JDW NO:
898-RT0603DRE101K8L
Package:
0603
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 1.8kOhm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
RT0603DRE101K8L
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    1.8kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 10 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Rated Temperature
    70°C