  • RT0603DRE07176KL
RT0603DRE07176KL
advertisement
Manufacturer No:
RT0603DRE07176KL
HK JDW NO:
898-RT0603DRE07176KL
Datasheet:
RT0603DRE07176KL
Description:
RT Series, Thin Film, 176kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4331
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RT0603DRE07176KL
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    176kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm