  • RT0603BRD071K96L
RT0603BRD071K96L
advertisement
Manufacturer No:
RT0603BRD071K96L
HK JDW NO:
898-RT0603BRD071K96L
Datasheet:
RT0603BRD071K96L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 1.96kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 2811
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RT0603BRD071K96L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RT
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    1.96kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm