  • RT0402FRE0773K2L
RT0402FRE0773K2L
advertisement
Manufacturer No:
RT0402FRE0773K2L
HK JDW NO:
898-RT0402FRE0773K2L
Package:
Datasheet:
RT0402FRE0773K2L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 73.2kOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RT0402FRE0773K2L
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    73.2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
    HIGH PRECISION
  • HTS Code
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.0625W
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    350μm
  • Length
    1mm