  • RT0402FRE0764K9L
RT0402FRE0764K9L
advertisement
Manufacturer No:
RT0402FRE0764K9L
HK JDW NO:
898-RT0402FRE0764K9L
Datasheet:
RT0402FRE0764K9L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 64.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RT0402FRE0764K9L
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    64.9kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm