  • RT0402FRE0720R5L
RT0402FRE0720R5L
advertisement
Manufacturer No:
RT0402FRE0720R5L
HK JDW NO:
898-RT0402FRE0720R5L
Datasheet:
RT0402FRE0720R5L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 20.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 30419
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RT0402FRE0720R5L
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    20.5Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Depth
    500μm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm