  • RT0402DRE0710R2L
RT0402DRE0710R2L
advertisement
Manufacturer No:
RT0402DRE0710R2L
HK JDW NO:
898-RT0402DRE0710R2L
Datasheet:
RT0402DRE0710R2L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 10.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RT0402DRE0710R2L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    10.2Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm