  • RT0402CRE07866RL
RT0402CRE07866RL
advertisement
Manufacturer No:
RT0402CRE07866RL
HK JDW NO:
898-RT0402CRE07866RL
Datasheet:
RT0402CRE07866RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 866Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RT0402CRE07866RL
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    866Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm