  • RT0402CRE0723K2L
RT0402CRE0723K2L
advertisement
Manufacturer No:
RT0402CRE0723K2L
HK JDW NO:
898-RT0402CRE0723K2L
Datasheet:
RT0402CRE0723K2L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 23.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RT0402CRE0723K2L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    23.2kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm