  • RT0402BRE0748K7L
RT0402BRE0748K7L
advertisement
Manufacturer No:
RT0402BRE0748K7L
HK JDW NO:
898-RT0402BRE0748K7L
Datasheet:
RT0402BRE0748K7L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 48.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RT0402BRE0748K7L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    48.7kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Construction
    Rectangular
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm