  • RT0201BRE072K55L
RT0201BRE072K55L
advertisement
Manufacturer No:
RT0201BRE072K55L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RT0201BRE072K55L
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
RT0201BRE072K55L
Description:
RT Series, Thin Film, 2.55kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.1%, -55°C~125°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RT0201BRE072K55L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RT
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2.55kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    50mW
  • Height
    260μm
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm