  • RST 250-BULK-SHORT
RST 250-BULK-SHORT
advertisement
Manufacturer No:
RST 250-BULK-SHORT
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
HK JDW NO:
106-RST 250-BULK-SHORT
Package:
Radial, Box
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RST 250-BULK-SHORT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Box
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RST
  • Size / Dimension
    0.329Lx0.157W x 0.303 H 8.35mmx4.00mmx7.70mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current Rating (Amps)
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, cURus, SEMKO, VDE
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    0.41
  • DC Cold Resistance
    0.55Ohm