  • RSF5FT100K
RSF5FT100K
advertisement
Manufacturer No:
RSF5FT100K
HK JDW NO:
762-RSF5FT100K
Datasheet:
RSF5FT100K
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 100kOhm, 5W, Metal Oxide Film,
Step5Bar-code shipping tag
RSF5FT100K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RSF
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.965L 8.00mmx24.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Power (Watts)
    5W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Working Voltage
    1000V
  • Lead Diameter
    0.8 mm