  • RSF3B-1R0-JBW
RSF3B-1R0-JBW
advertisement
Manufacturer No:
RSF3B-1R0-JBW
Manufacturer:
RCD
HK JDW NO:
4394-RSF3B-1R0-JBW
Package:
Ceramic
Datasheet:
RSF3B-1R0-JBW
Description:
FIXED RESISTOR, 1Ohm,
Step5Bar-code shipping tag
RSF3B-1R0-JBW
  • Package / Case
    Ceramic
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    1Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    5W
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Operating Temperature (Max)
    235°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Lead Length
    31.7mm
  • Working Voltage
    500V
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Rated Temperature
    70°C