  • RSD-100D-5
RSD-100D-5
advertisement
Manufacturer No:
RSD-100D-5
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-RSD-100D-5
Package:
100
Datasheet:
RSD-100D-5
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 100W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSD-100D-5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    100
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    600g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    RSD-100 (100W)
  • Size / Dimension
    6.34Lx2.68W x 1.42 H 161.0mmx68.0mmx36.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Depth
    36mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    89.5%
  • Voltage - Isolation
    4000V
  • Voltage - Input (Max)
    143V
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    67.2V
  • Output Current
    20A
  • Output Power
    100W
  • Current - Output 1
    20A
  • Nominal Input Voltage
    110V
  • Max Output Power
    100W
  • Height
    35.56mm