  • RR1220P-8661-B-M-T5
RR1220P-8661-B-M-T5
advertisement
Manufacturer No:
RR1220P-8661-B-M-T5
HK JDW NO:
740-RR1220P-8661-B-M-T5
Description:
FIXED RESISTOR RR Series, Thin Film, 8.66kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
RR1220P-8661-B-M-T5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    8.66kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    100V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Chip
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm