  • RR1220P-331-B-T5
RR1220P-331-B-T5
advertisement
Manufacturer No:
RR1220P-331-B-T5
HK JDW NO:
740-RR1220P-331-B-T5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RR1220P-331-B-T5
Description:
FIXED RESISTOR RR Series, Thin Film, 330Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
RR1220P-331-B-T5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    330Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    ULTRA-PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Chip
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm