  • RR1220P-2740-B-M-T5
RR1220P-2740-B-M-T5
advertisement
Manufacturer No:
RR1220P-2740-B-M-T5
Manufacturer:
Susumu
HK JDW NO:
740-RR1220P-2740-B-M-T5
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR RR Series, Thin Film, 274Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RR1220P-2740-B-M-T5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    274Ohm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0805
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C