  • RR0816P-133-B-T5
RR0816P-133-B-T5
advertisement
Manufacturer No:
RR0816P-133-B-T5
HK JDW NO:
740-RR0816P-133-B-T5
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RR0816P-133-B-T5
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RR Series, Thin Film, 13kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
RR0816P-133-B-T5
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    13kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Additional Feature
    ULTRA-PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL FILM
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm