  • RQ3E150GNTB
RQ3E150GNTB
advertisement
Manufacturer No:
RQ3E150GNTB
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RQ3E150GNTB
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
RQ3E150GNTB
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 6.1m Ω @ 15A, 10V ±20V 850pF @ 15V 15.3nC @ 10V 30V 8-PowerVDFN
Quantity:
In Stock : 52924
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RQ3E150GNTB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerVDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    2W Ta 17.2W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    11.6 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.1m Ω @ 15A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    850pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    15A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    15.3nC @ 10V
  • Rise Time
    5.8ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    7.8 ns
  • Turn-Off Delay Time
    34.4 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    15A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    60A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    30V