  • RPER72A225K7C1F03B
RPER72A225K7C1F03B
advertisement
Manufacturer No:
RPER72A225K7C1F03B
HK JDW NO:
535-RPER72A225K7C1F03B
Description:
RPE 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 7609
Step5Bar-code shipping tag
RPER72A225K7C1F03B
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    RPE
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Size Code
    4920
  • Voltage
    100V
  • Lead Style
    Straight
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm