  • RPER71H334K2K1C03B
RPER71H334K2K1C03B
advertisement
Manufacturer No:
RPER71H334K2K1C03B
HK JDW NO:
535-RPER71H334K2K1C03B
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
RPER71H334K2K1C03B Overview
Programs on this device are of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm size/dimension.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5mm.
RPER71H334K2K1C03B Features
a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
RPER71H334K2K1C03B Applications
There are a lot of Murata Electronics RPER71H334K2K1C03B applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
RPER71H334K2K1C03B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2010
  • Voltage
    50V
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm