  • RPC2512FT100R
RPC2512FT100R
advertisement
Manufacturer No:
RPC2512FT100R
HK JDW NO:
762-RPC2512FT100R
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
RPC2512FT100R
Description:
FIXED RESISTOR RPC Series, Thick Film, 100Ohm, 1.5W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RPC2512FT100R
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Power (Watts)
    1.5W
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1.5W
  • Working Voltage
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm