  • RPC2010FT1R05
RPC2010FT1R05
advertisement
Manufacturer No:
RPC2010FT1R05
HK JDW NO:
762-RPC2010FT1R05
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
RPC2010FT1R05
Description:
FIXED RESISTOR RPC Series, Thick Film, 1.05Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RPC2010FT1R05
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.05Ohm
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Working Voltage
    400V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm