  • RPC0805JT7K50
RPC0805JT7K50
advertisement
Manufacturer No:
RPC0805JT7K50
HK JDW NO:
762-RPC0805JT7K50
Datasheet:
RPC0805JT7K50
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RPC Series, Thick Film, 7.5kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RPC0805JT7K50
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RPC
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    7.5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm