  • RPC0805JT680K
RPC0805JT680K
advertisement
Manufacturer No:
RPC0805JT680K
HK JDW NO:
762-RPC0805JT680K
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RPC0805JT680K
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RPC Series, Thick Film, 680kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RPC0805JT680K
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RPC
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    680kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm