  • RP8400B2M1CEBLKWHTRED
RP8400B2M1CEBLKWHTRED
advertisement
Manufacturer No:
RP8400B2M1CEBLKWHTRED
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-RP8400B2M1CEBLKWHTRED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP8400B2M1CEBLKWHTRED
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Surface Mount
    NO
  • Center Contact Plating
    GOLD OVER SILVER
  • End Contact Plating
    GOLD OVER SILVER
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RP8400
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Additional Feature
    LED COLOR- RED
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Current Rating (Amps)
    125mA AC 100mA DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 13.60mm Dia
  • Contact Resistance
    0.05mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    White
  • Contact Current(DC)-Max
    0.2A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    2.1VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
  • Sealing
    EPOXY
  • Contact Voltage(DC)-Max
    50V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Contact Current(AC)-Max
    0.2A
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact Function
    OFF-(ON)
  • Actuator Travel
    1.4986 mm
  • Body Color
    BLACK
  • Bushing Diameter
    0.472 inch
  • Actuator Length
    0.277 inch