  • RP8100B2M1CEBLKBLKGRN
RP8100B2M1CEBLKBLKGRN
advertisement
Manufacturer No:
RP8100B2M1CEBLKBLKGRN
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-RP8100B2M1CEBLKBLKGRN
Package:
Description:
Quantity:
In Stock : 371
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP8100B2M1CEBLKBLKGRN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    RP8100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Current Rating (Amps)
    125mA AC 100mA DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    100mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    17.5mm
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 13.60mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Contact Current(DC)-Max
    0.1A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    2VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Sealing
    EPOXY TERMINAL SEALED; IP67
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Current Rating
    125mA
  • Illumination Type
    Illuminated, LED
  • Illumination Color
    Green
  • Contact Current(AC)-Max
    0.125A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .125A@125VAC
  • Operating Force-Max
    3.92 N
  • Body Height
    9.4mm