  • RP8100B1M1CEBLKREDRED
RP8100B1M1CEBLKREDRED
advertisement
Manufacturer No:
RP8100B1M1CEBLKREDRED
HK JDW NO:
239-RP8100B1M1CEBLKREDRED
Package:
Description:
Quantity:
In Stock : 34
Step5Bar-code shipping tag
RP8100B1M1CEBLKREDRED
  • Mount
    Snap in
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
    RP8100
  • Published
    2011
  • Type
    Standard, Illuminated
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Current Rating (Amps)
    125mA AC 100mA DC
  • Current Rating
    125mA
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    17.5mm
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 13.60mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Red
  • Contact Current(DC)-Max
    0.1A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    2.1VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
  • Illumination Type
    Illuminated, LED
  • Contact Current(AC)-Max
    0.125A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .125A@125VAC
  • Hole Diameter
    13.6 mm
  • Operating Force-Max
    3.92 N
  • Body Height
    9.4mm