  • RP8100B1M1CEBLKBLKYEL
RP8100B1M1CEBLKBLKYEL
advertisement
Manufacturer No:
RP8100B1M1CEBLKBLKYEL
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-RP8100B1M1CEBLKBLKYEL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP8100B1M1CEBLKBLKYEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Nylon
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RP8100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Current Rating (Amps)
    125mA AC 100mA DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    125mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 13.60mm Dia
  • Contact Resistance
    0.05mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Contact Current(DC)-Max
    0.1A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    2.1VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Yellow
  • Sealing
    EPOXY
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination Type
    Illuminated, LED
  • Illumination Color
    Yellow
  • Contact Current(AC)-Max
    0.125A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    0.125A@125VAC
  • Hole Diameter
    13.6 mm
  • Contact Function
    OFF-(ON)
  • Actuator Travel
    1.4986 mm
  • Body Height
    10.4902mm
  • Length - Termination
    0.134 inch
  • Actuator Length
    0.323 inch