  • RP73PF2A47K5BTDF
RP73PF2A47K5BTDF
advertisement
Manufacturer No:
RP73PF2A47K5BTDF
HK JDW NO:
792-RP73PF2A47K5BTDF
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RP73PF2A47K5BTDF
Description:
FIXED RESISTOR RP73P, Holsworthy Series, Thin Film, 47.5kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 498
Step5Bar-code shipping tag
RP73PF2A47K5BTDF
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    47.5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    650μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm