  • RP73D2B59RBTDF
RP73D2B59RBTDF
advertisement
Manufacturer No:
RP73D2B59RBTDF
HK JDW NO:
792-RP73D2B59RBTDF
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RP73D2B59RBTDF
Description:
RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 59Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP73D2B59RBTDF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Supplier Device Package
    1206
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RP73, Holsworthy
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    59Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm