  • RP73D2B26K1BTG
RP73D2B26K1BTG
advertisement
Manufacturer No:
RP73D2B26K1BTG
HK JDW NO:
792-RP73D2B26K1BTG
Datasheet:
RP73D2B26K1BTG
Description:
FIXED RESISTOR RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 26.1kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RP73D2B26K1BTG
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Strip
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    26.1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    1.55mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm