  • RP40-4805SGW-HC
RP40-4805SGW-HC
advertisement
Manufacturer No:
RP40-4805SGW-HC
HK JDW NO:
655-RP40-4805SGW-HC
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
RP40-4805SGW-HC
Step5Bar-code shipping tag
RP40-4805SGW-HC
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-DIP Module
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    81.1g
  • Operating Temperature
    -40°C~55°C
  • Series
    POWERLINE RP40-GW (40W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx2.00W x 0.40 H 50.8mmx50.8mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Additional Feature
    HGT NOM
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    51.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    4.5V
  • Max Output Current
    8A
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    8A
  • Output Power
    40W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    17mm