  • RP40-480515TG
RP40-480515TG
advertisement
Manufacturer No:
RP40-480515TG
HK JDW NO:
655-RP40-480515TG
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
RP40-480515TG
Step5Bar-code shipping tag
RP40-480515TG
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Number of Pins
    9
  • Weight
    60g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    POWERLINE RP40-G (40W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx2.00W x 0.40 H 50.8mmx50.8mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    9
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Outputs
    3
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    6A
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    6A 300mA 300mA
  • Output Power
    40W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    15V
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Voltage - Output 3
    -15V
  • Height
    10.2mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    50.8mm