  • RP40-243.3SG
RP40-243.3SG
advertisement
Manufacturer No:
RP40-243.3SG
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP40-243.3SG
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
RP40-243.3SG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP40-243.3SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Number of Pins
    9
  • Weight
    60g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWERLINE RP40-G (40W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx2.00W x 0.40 H 50.8mmx50.8mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    26.4W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    50.8mm
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    8A
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    8A
  • Output Power
    40W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    3.63V
  • Current - Output 1
    8A
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    10.2mm