  • RP40-2412DFR/P
RP40-2412DFR/P
advertisement
Manufacturer No:
RP40-2412DFR/P
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP40-2412DFR/P
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
RP40-2412DFR/P
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP40-2412DFR/P
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P6
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    1.666A 1.666A
  • Output Current
    1.666A
  • Output Power
    40W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 2
  • Total Power Output-Max
    39.984W
  • Height
    10.2mm
  • Length
    50.8mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    32g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C With Derating
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWERLINE RP40-FR (40W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.40 H 50.8mmx25.4mmx10.2mm