  • RP20-123.3SA-HC
RP20-123.3SA-HC
advertisement
Manufacturer No:
RP20-123.3SA-HC
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP20-123.3SA-HC
Package:
6-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
RP20-123.3SA-HC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP20-123.3SA-HC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    1.00Lx1.00W x 0.39 H 25.4mmx25.4mmx9.9mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    S-XDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    4.5A
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    4.5A
  • Output Power
    20W
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Height
    16.5mm
  • Length
    25.4mm
  • Width
    25.4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-SIP Module, 4 Leads
  • Weight
    21.4g
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWERLINE RP20-A (20W)