  • RP20-11015SFR/N
RP20-11015SFR/N
advertisement
Manufacturer No:
RP20-11015SFR/N
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP20-11015SFR/N
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
RP20-11015SFR/N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP20-11015SFR/N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Weight
    30g
  • Operating Temperature
    -40°C~79°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWERLINE RP20-FR (20W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.40 H 50.8mmx25.4mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P6
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    160V
  • Output Voltage
    13.5V
  • Max Output Current
    1.33A
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    43V
  • Input Voltage-Nom
    110V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    1.33A
  • Output Power
    20W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Max Output Voltage
    16.5V
  • Height
    10.2mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    25.4mm