  • RP1608S-2R7-J
RP1608S-2R7-J
advertisement
Manufacturer No:
RP1608S-2R7-J
Manufacturer:
Susumu
HK JDW NO:
740-RP1608S-2R7-J
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RP1608S-2R7-J
Description:
FIXED RESISTOR RP Series, Metal Film, 2.7Ohm, 0.2W 1/5W, ±5%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
RP1608S-2R7-J
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    RP
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/ +200ppm/°C
  • Resistance
    2.7Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm