  • RP12-243.3SAW/SMD
RP12-243.3SAW/SMD
advertisement
Manufacturer No:
RP12-243.3SAW/SMD
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP12-243.3SAW/SMD
Package:
24-SMD Module, 18 Leads
Datasheet:
RP12-243.3SAW/SMD
Description:
Quantity:
In Stock : 10028
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP12-243.3SAW/SMD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SMD Module, 18 Leads
  • Surface Mount
    YES
  • Weight
    20g
  • Operating Temperature
    -40°C~61°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWERLINE RP12-AW (12W)
  • Size / Dimension
    1.26Lx0.80W x 0.44 H 32.0mmx20.3mmx11.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
  • Number of Terminations
    18
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    12W
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    84%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    3.5A
  • Output Current
    3.5A
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Height
    11.2mm
  • Length
    32mm
  • Width
    20.3mm