  • RP12-2405SAW
RP12-2405SAW
advertisement
Manufacturer No:
RP12-2405SAW
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP12-2405SAW
Package:
24-DIP Module, 9 Leads
Datasheet:
RP12-2405SAW
Description:
CONV DC/DC 12W SGL 5V OUT DIP24
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP12-2405SAW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Output Voltage
    5.1V
  • Max Output Current
    2.4A
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    2.4A
  • Output Power
    12W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    5.1V
  • Current - Output 1
    2.4A
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Max Output Power
    12W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    5.1V
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    9V
  • Height
    10.2mm
  • Width
    20.3mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 9 Leads
  • Number of Pins
    9
  • Weight
    18g
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWERLINE RP12-AW (12W)
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.40 H 31.8mmx20.3mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    9
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    31.8mm