  • RP12-1212SA
RP12-1212SA
advertisement
Manufacturer No:
RP12-1212SA
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP12-1212SA
Package:
24-DIP Module, 9 Leads
Datasheet:
RP12-1212SA
Description:
CONV DC/DC 12W 9-18VIN 12VOUT
Step5Bar-code shipping tag
RP12-1212SA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    20.3mm
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    1A
  • Current - Output (Max)
    1A
  • Output Current
    1A
  • Output Power
    12W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    12V
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Max Output Power
    12W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Max Input Voltage (DC)
    18V
  • Min Input Voltage (DC)
    9V
  • Height
    10.2mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 9 Leads
  • Number of Pins
    9
  • Weight
    18g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWERLINE RP12-A (12W)
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.40 H 31.8mmx20.3mmx10.2mm