  • RP1005S-4R7-G
RP1005S-4R7-G
advertisement
Manufacturer No:
RP1005S-4R7-G
HK JDW NO:
740-RP1005S-4R7-G
Datasheet:
RP1005S-4R7-G
Description:
FIXED RESISTOR RP Series, Metal Film, 4.7Ohm, 0.167W 1/6W, ±2%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
RP1005S-4R7-G
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/ +200ppm/°C
  • Resistance
    4.7Ohm
  • Power (Watts)
    0.167W 1/6W
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.166W
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.45mm