  • RP1005S-2R2-J
RP1005S-2R2-J
advertisement
Manufacturer No:
RP1005S-2R2-J
HK JDW NO:
740-RP1005S-2R2-J
Datasheet:
RP1005S-2R2-J
Description:
FIXED RESISTOR RP Series, Metal Film, 2.2Ohm, 0.167W 1/6W, ±5%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
RP1005S-2R2-J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    0/ +200ppm/°C
  • Resistance
    2.2Ohm
  • Power (Watts)
    0.167W 1/6W
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.166W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.45mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm