  • RP1005S-220-J
RP1005S-220-J
advertisement
Manufacturer No:
RP1005S-220-J
Manufacturer:
Susumu
HK JDW NO:
740-RP1005S-220-J
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RP1005S-220-J
Description:
FIXED RESISTOR RP Series, Metal Film, 22Ohm, 0.167W 1/6W, ±5%, -55°C~125°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP1005S-220-J
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    RP
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/ +200ppm/°C
  • Resistance
    22Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.167W 1/6W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.166W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    350μm
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.45mm